altstudio logo

6 porad, dzięki którym Twoja strona internetowa stanie się przyjazna dla urządzeń mobilnych

Szacuje się, że w ostatnich latach aż 70% treści internetowych było przeglądanych za pomocą urządzeń mobilnych. Zatem jeśli prowadzisz własną witrynę, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, by była ona mobile friendly, to znaczy działała prawidłowo na smartfonach czy tabletach. W dalszej części artykułu przedstawiono kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Warunkiem koniecznym do stworzenia witryny przyjaznej urządzeniom mobilnym jest responsywność. Chodzi o to, by treść zawarta na stronie była taka sama niezależnie od tego, czy przegląda się ją na tablecie, czy na smartfonie. Jednak na każdym ze sprzętów powinna wyświetlać się w inny sposób, dostosowując się do rozmiaru ekranu urządzenia, z którego korzysta użytkownik. 

2. Bardzo ważne w tej kwestii jest również zadbanie o stylizację strony oraz właściwe rozmieszczenie treści. Zwykle osoby odwiedzające daną witrynę chcą w jak najszybszy sposób odnaleźć potrzebne informacje, więc warto dopilnować, aby była ona intuicyjna dla użytkowników. Zatem zaprojektuj stronę tak, by można było się po niej łatwo poruszać także na urządzeniach mobilnych.

3. Nie umieszaj na swojej stronie grafik stworzonych za pomocą technologii Adobe Flash. Tego typu treści spowodują, że witryna będzie ładować się dłużej, co znacznie zmniejsza jej atrakcyjność. Ponadto systemy obsługujące urządzenia mobilne, czyli IOS czy Android nie korzystają z tej technologii, dlatego animacje nie będą się na nich prawidłowo wyświetlać.

4. Warto wyłączyć opcje autokorekty w formularzach znajdujących się na Twojej stronie. Powszechnie wiadomo, że ta usługa bardziej szkodzi, niż pomaga w korzystaniu z telefonów komórkowych. Gdy wpisuje się daną frazę, urządzenie podpowiada lub zastępuje inną, niekoniecznie pożądaną przez użytkownika. Gdy wyłączysz autokorektę w formularzach, korzystającym z niej będzie łatwiej wprowadzać dane.

5. Jeśli na Twojej stronie znajdują się przyciski, czyli buttony, powinny mieć one taki rozmiar, by były widoczne na urządzeniach mobilnych. Przyciski, które prawidłowo wyświetlają się komputerze, niekoniecznie będą obsługiwane przez smartfony czy tablety z uwagi na to, że ich ekrany są znacznie mniejsze.

6. W tworzeniu witryny przyjaznej urządzeniom mobilnym ważne jest również zadbanie o to, by szybko się ładowała. W tym celu należy zastosować kompresję plików graficznych, które często spowalniają stronę. Dzięki temu procesowi rozmiary zdjęć zmniejszą się, lecz nie stracą na jakości.


Na podsumowanie warto dodać, że z uwagi to, że technologia ciągle się zmienia, przystosowywanie witryny do urządzeń mobilnych musi odbywać się nieustannie. Pomóc może Ci w tym cykliczne poddawanie strony testom optymalizacji mobilnej.