Wybór odpowiedniego hostingu jest niezwykle ważny - to on jako pierwszy chroni witrynę przez atakiem hakerskim. Dobry hosting to taki, który oferuje m.in. firewall, systemy monitoringu czy też szyfrowanie, czyli zaawansowane funkcje zwiększające bezpieczeństwo. Wybierając hosting warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: jego cenę oraz reputację. Tańsze hostingi mogą nie gwarantować zbyt dobrej ochrony i nawet ich zastosowanie nie zabezpieczy w pełni Twojej witryny. Dokładnie zapoznaj się też z opiniami innych użytkowników na temat danego hostingu, a także sprawdź, jakie są opcje zabezpieczeń i jak wygląda polityka ochrony danych. Bezpieczny hosting to fundament w budowaniu bezpiecznej witryny, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi.
Regularność to w przypadku aktualizowania systemów słowo klucz. Stosując się do tej zasady można zapewnić swojej witrynie odpowiednie bezpieczeństwo. Stare systemy są dla hakerów dużo prostsze do rozszyfrowania i bez problemu znajdują oni luki w zabezpieczeniach, które wykorzystują do włamania się na stronę. Do najczęstszych ataków należą "zero-day vulnerabilities" - w tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują luki, których twórcy oprogramowania nie zdążyli jeszcze naprawić. Dlatego należy pamiętać nie tylko o aktualizacji systemu, ale również wtyczki, silniku witryny czy innych komponentów. Dzięki aktualizacjom dostawcy oprogramowania mogą odpowiednio reagować na różne zagrożenia, wprowadzając ulepszenia i naprawiając luki w zabezpieczeniach.
Aktualizując systemy warto zadbać nie tylko o ich regularność, ale również o świadomość, jak zrobić to bezpiecznie. Przede wszystkim warto zrobić kopię zapasową wersji, którą zamierzamy zaktualizować, a także sprawdzić, czy twórca potwierdził kompatybilność oprogramowania z najnowszą wersją.
Aby witryna mogła być bezpieczna, należy zwrócić uwagę na słabe punkty i przeanalizować, jak można im zapobiegać. Hakerzy wykorzystują słabe punkty na różnych poziomach, m.in. w samych aplikacjach czy w politykach bezpieczeństwa.
Chcąc ustalić słabe punkty, warto zacząć od przeprowadzenia niezwykle istotnej analizy ryzyka, czyli po prostu wskazania zagrożeń oraz ich ewentualnych skutków, mogących mieć negatywny wpływ na działanie witryny. Po znalezieniu takich słabych punktów można rozpocząć przygotowywanie odpowiedniej strategii zapobiegania zagrożeniom. Oprócz regularnych aktualizacji, w takiej strategii powinno się również znaleźć przygotowanie polityki zabezpieczeń, która może dotyczyć m.in. szyfrowania danych czy haseł użytkowników. W zadbaniu o bezpieczeństwo pomogą także regularne audyty bezpieczeństwa, czyli np. przeglądy aplikacji czy całej infrastruktury. Dzięki nim jesteśmy w stanie zareagować na błędy i skutecznie je naprawić.
Wszyscy użytkownicy witryny, czyli zarówno administratorzy, jak i klienci, powinni zadbać o silne hasło, które stanowi pewnego rodzaju barierę przed atakami hakerskimi. Bezpieczne hasło to takie, które zawiera kombinację dużych i małych liter, różne znaki specjalne i cyfry. Chcąc chronić swoje dane warto wybierać skomplikowane hasła, a nie takie, które nawiązują do ważnych dla nas wydarzeń, dat czy osób. Oczywiście, nawet najsilniejsze hasło może zostać złamane, dlatego warto regularnie je zmieniać.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto stosować także uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Oprócz hasła użytkownik musi potwierdzić swoją tożsamość, np. za pomocą kodu przesłanego na jego numer telefonu czy adres e-mail. W ten sposób zapewniamy wielowarstwową ochronę, którą cyberprzestępcom dużo ciężej jest złamać.
Filtry dostępu mają za zadanie blokować ruchy pochodzące z nieznanych źródeł, natomiast firewalle monitorują ruch wchodzący oraz wychodzący. Firewalle wykorzystują analizę wzorców i reguły heurystyczne, dzięki czemu mogą skutecznie wykrywać zagrożenia. Zastosowanie tych dwóch narzędzi umożliwia blokowanie ewentualnych aktywności, które wydają się podejrzane. Nie tylko stanowią one ochronę przed cyberprzestępcami, ale również zwiększają wydajność i szybkość witryny. Należy jednak pamiętać, że zarówno filtry dostępu, jak i firewalle trzeba regularnie sprawdzać, ale przede wszystkim aktualizować.
Obciążanie serwera ogromną ilością żądań to właśnie ataki DDoS. W rezultacie prowadzą one do przeciążenia witryny i jej niedostępności dla użytkowników. Ochronę przed nimi zapewniają rozwiązania do zarządzania ruchem, które umożliwiają jego filtrowanie i odrzucanie tych żądań, które nie są pożądane. Chcąc skutecznie chronić się przed opisywanym rodzajem ataków warto też wdrożyć plan reakcji kryzysowej, który umożliwi prawidłowe działanie nawet w ciężkich sytuacjach.
Do szyfrowania połączeń można użyć albo protokołów SSL albo TLS. Chronią one informacje przesyłane między użytkownikiem a serwerem i zwiększają bezpieczeństwo danych takich jak dane osobowe czy hasła. Jak sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane? Przeglądarki internetowe oznaczają je za pomocą kłódek. Protokoły te nie tylko poprawiają bezpieczeństwo witryny, ale również mają dobry wpływ na jej pozycję w wyszukiwaniach.
Minimalizując dostęp do niektórych części witryny zwiększamy tym samym zabezpieczenie przed niechcianym dostępem. Nadanie użytkownikom minimalnej ilości uprawnień, które umożliwią im realizację zadań, są kluczowe. Pozwoli to uniknąć różnych zagrożeń. Warto także pamiętać, aby systematycznie przeglądać listę użytkowników, aktualizować ją i sprawdzać, jakie uprawnienia zostały im nadane. W jaki sposób nadawać uprawnienia nowym użytkownikom? Aby mieć pewność, że związane z tym ryzyka zostały zmniejszone do minimum, powinien zostać przeprowadzony proces weryfikacji, na którego podstawie nadamy użytkownikowi tylko niezbędne uprawnienia.
Regularne monitorowanie dzienników zdarzeń pozwoli na wczesne wykrycie nieprawidłowości czy potencjalnych zagrożeń, dzięki czemu będziemy mogli podjąć odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania. Logi zdarzeń rejestrują przeróżne aktywności, od prób logowania po zmiany w bazie danych, czyli również te, które mogą potencjalnie być atakiem hakerskim. Narzędzia do monitorowania dzienników zdarzeń automatycznie analizują podejmowane działania i wysyłają alerty, jeśli wykryją niepożądane zachowania. To bardzo usprawnia i ułatwia pracę osób, które odpowiadają ze bezpieczeństwo. Aby logi mogły działać zgodnie z przeznaczeniem, należy odpowiednio je zabezpieczyć, tworząc zapasowe kopie i przechowywać je w bezpiecznych miejscach.
Atak lub awaria może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Aby nie dopuścić do utraty danych warto regularnie tworzyć kopie zapasowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie przywrócić działającą wersję witryny, nie tracąc tym samym istotnych danych. Kopie zapasowe, zawsze w kilku wersjach, aby mogły być bezpieczne, muszą znajdować się na zewnętrznych nośnikach lub też w chmurach. Warto również regularnie je sprawdzać i testować, po to, aby mieć pewność, że nawet po ataku będziemy mogli bez problemu je przywrócić.
Wdrożenie wszystkich wyżej opisanych elementów może nie być wystarczające, jeśli personel nie będzie odpowiednio przeszkolony. Warto zadbać o to, aby pracownicy umieli rozpoznawać podejrzane emaile, linki, wiedzieli czym jest phishing, a także byli przeszkoleni, jak zachować się w przypadku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. Pomogą w tym szkolenia, kampanie informacyjne i rozmowy, zwiększające wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Pracownicy powinni być świadomi, że tworzenie bezpiecznego środowiska leży również w ich interesie.
O bezpieczeństwo witryny należy dbać nieustannie. Raz wprowadzone zabezpieczenia nie wystarczą. Co chwila słyszy się o nowych zagrożeniach, przez co należy stale udoskonalać zabezpieczenia. Nowe metody ataków wymagają stosowania nowych strategii i narzędzi zwiększających ochronę. Aby zidentyfikować ewentualne luki warto przeprowadzać testy penetracyjne.
Oczywiście, odpowiednie działania naprawcze po ataku są niezwykle ważne, ale to działania prewencyjne stanowią priorytet. To właśnie one minimalizują ryzyko działania cyberprzestępców. Jeśli więc chcesz, aby Twoja witryna była bezpieczna, a tym samym budziła zaufanie wśród jej użytkowników, musisz być zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, wprowadzać najnowsze aktualizacje i stosować sprawdzone rozwiązania. Jednym słowem być krok prze hakerami.
Bezpieczna witryna to klucz do prawidłowego działania strony internetowej. Wprowadzenie wyżej wymienionych zasad na pewno wpłynie na jej bezpieczeństwo, a cyberprzestępcom będzie dużo trudniej wykraść najważniejsze informacje czy zhakować stronę. W dzisiejszych czasach użytkownicy witryn są świadomi, jak ważna jest ochrona ich danych. Dlatego w prowadzeniu biznesu za pomocą sieci powinno się szczególną uwagę zwracać na kwestie cyberbezpieczeństwa. Wpłynie to pozytywnie na opinię o marce, sprawi, że klienci będą nam ufać, a to z kolei pomoże nam osiągnąć zamierzony sukces.