altstudio logo

Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

Posiadanie własnej strony internetowej przez firmy, czy osoby prywatne stało się ostatnimi czasy na tyle popularne, że przestało być czymś nadzwyczajnym. Tworzą je artyści, chcący dzielić się owocami swojej pasji i pracy, zapaleni miłośnicy piłki nożnej, czy chociażby raczkujące sklepy internetowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT strony internetowe, blogi, fora czy sklepy www wyglądają coraz lepiej, są bardziej czytelne dla internautów i intuicyjne. Własną stronę posiadać i prowadzić może nie tylko profesjonalny webmaster.
Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

Aby mieć stronę, nie musisz mieć wiedzy informatycznej

Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na wystartowanie z własną stroną Internetową nawet osobom, które nie mają w tej dziedzinie żadnej wiedzy. Możliwe jest to dzięki rozwojowi branży IT oraz rosnącemu zapotrzebowaniu na nowe strony internetowe.

W ciągu ostatnich 10 lat powstały bowiem rozwiązania dla osób początkujących, którzy nie mają żadnej wiedzy z zakresu informatyki. Mowa tu o specjalnych aplikacjach CMS oraz prostych w obsłudze kreatorach do tworzenia własnych stron internetowych.

Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

Kreator stron jako tania alternatywa dla stron WWW

Za kreatory stron www rozumie się specjalne aplikacje, które dostępne są na wcześniej wykupionym serwerze, inaczej hostingu, i nie wymagają instalowania bądź konfigurowania. Dostępne są także usługi kreatorów stron, które należy nabyć u wybranego przez siebie usługodawcy. W tym wypadku dostajemy dostęp bezpośrednio do takiego kreatora, bez konieczności dodatkowego kupowania hostingu, czy administrowania serwerem.

Na dodatek kreator stron polecany jest dla tych, którzy szukają prostych rozwiązań podczas zakładania swojej pierwszej w życiu witryny. Wyróżnia go zadowalająca intuicyjność oraz brak skomplikowanych funkcji, z którymi mógłby nie poradzić sobie zwyczajny użytkownik internetowy. Kreatory, szczególnie polecane dla stron firmowych, ponieważ są cały czas rozbudowywane i stają się z dnia na dzień coraz lepsze.

Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

System CMS umożliwiający zaawansowane zarządzanie treścią

Tymczasem nieco bardziej zaawansowanym i złożonym rozwiązaniem są specjalne aplikacje do tworzenia stron, określane jako Systemy Zarządzania Treścią (CMS), np. Joomla! i WordPress.

Na podstawie tego typu CMS-ów można samodzielnie pracować nad zaawansowanymi już projektami. Klasycznym CMS-em jest Joomla!, zaś najbardziej popularną aplikacją blogową jest WordPress. Druga z nich jest na tę chwilę na tyle rozwinięta, że pozwala na tworzenie sklepów, a nawet serwisów internetowych.

Tego rodzaju skrypty wymagają od użytkownika jednak wcześniejszej instalacji na serwerze, ale wielu usługodawców oferuje automatyczne instalatory skryptów czy aplikacji. 

Kreatory i aplikacje do tworzenia stron www

Pamiętaj o wyborze dobrego hostingu!

Decydując się na jedną z wielu firm hostingowych, należy wybrać taką, w której ofercie znajdziemy kreator stron internetowych oraz instalator skryptów. CMS są darmowe, aczkolwiek dodatki bywają już płatne, np. szablonu do zmiany wyglądu strony www. Na uwagę zasługują także darmowe aplikacje sklepowe, np. Prestashop, Magento czy chociażby eCommerce. Profesjonalne skrypty pozwalają na prowadzenie nawet dużych sklepów w sieci.


Więc do dzieła! Nie zastanawiaj się dwa razy i już dziś załóż swoją pierwszą stronę internetową!