altstudio logo

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

Zarządzanie treścią na swoich stronach internetowych jest znacznie łatwiejsze, jeśli korzysta się z odpowiednich narzędzi. Systemy CMS cieszą się w tej kwestii stale rosnącą popularnością. Twórcy stron korzystają z nich bardzo chętnie, a użytkownicy doceniają fakt, że tworzone przy ich pomocy portale są bardziej przejrzyste i funkcjonalne.
System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

System CMS - prawdziwy must have!

Sam termin CMS - Content Management System - jest dość szeroki i obejmuje kilka różnych rodzajów platform. Poszczególnie z nich posiadają odmienne funkcje, ale jednocześnie ich obsługa jest mniej lub bardziej skomplikowana. Sprawia to, że każdy użytkownik może znaleźć wśród nich rozwiązania idealnie dopasowane do swoich potrzeb oraz poziomu wiedzy. Najbardziej popularne systemy do tworzenia stron internetowych, na czele ze znanym i lubianym WordPress, należą właśnie do platform CMS. Posiadają one szereg zalet: są przystosowane do potrzeb użytkowników, którzy nie zajmują się zawodowo programowaniem czy tworzeniem stron. Dzięki temu każdy przy niewielkim wysiłku może zbudować własną witrynę i sprawnie nią zarządzać. Większość funkcji WordPress jest darmowa, bowiem cały system tworzony jest głównie przez wolontariuszy.

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

Praktyczne zastosowania systemów CMS

Obsługa większości systemów CMS jest bardzo prosta i przejrzysta. Systemy te zawierają gotowe funkcje, a korzystanie z nich nie wymaga znajomości żadnego języka programowania. Istnieje w nich bardzo wyraźna różnica między tym, co widzi użytkownik strony a całym zapleczem witryny. Zarządzanie stroną za ich pomocą jest proste nie tylko dzięki łatwej publikacji treści.

Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w strukturze takiej witryny nie wymaga tu przebudowy całego systemu ani ingerowania na przykład w układ graficzny. Służą do tego poszczególne funkcje, z których można korzystać wedle uznania.

Samo stworzenie szaty graficznej witryny również jest tu bardzo proste. W większości przypadków można skorzystać z szerokiego wyboru gotowych szablonów, tworzonych specjalnie na tę potrzebę. Szablony można również modyfikować i zmieniać na różne sposoby, tak, aby odpowiadały one wizji właściciela strony. Są one dobrym rozwiązaniem nawet dla bardzo rozbudowanych stron.

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

Wordpress jako najpopularniejszy system zarządzania treścią

WordPress pozostaje najpopularniejszym systemem CMS. Jego wielką zaletą jest przede wszystkim przystępność. Z jednej strony jego podstawowe funkcje są bardzo łatwe w opanowaniu, dzięki czemu za jego pomocą nawet kompletny laik może stworzyć przejrzystą stronę internetową. Z drugiej system oferuje znacznie więcej, dzięki czemu osoby bardziej zaawansowane mogą przy jego pomocy tworzyć bardzo rozbudowane strony.

Przez długi czas WordPress kojarzył się głównie z blogami. I faktycznie, początkowo system był skierowany przede wszystkim do osób prowadzących takie właśnie strony. W większości przypadków nie są one profesjonalnymi twórcami i nie mają dużej wiedzy na temat budowy stron internetowych. System był zatem odpowiedzią na ich potrzebę posiadania prostego i funkcjonalnego narzędzia do szybkiego stworzenia własnej witryny.

Dzięki dużej popularności system WordPress był stopniowo ulepszany i rozbudowywany. Jego twórcy coraz bardziej otwierali się również na potrzeby bardziej wymagających użytkowników. Dziś jest to świetne narzędzie, dzięki któremu można zaprojektować stronę graficznie, oraz w łatwy sposób zamieszczać na niej swoje treści.

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

WordPress - najważniejsze funkcje


WordPress to system pozwalający zarówno na szybkie zaprojektowanie strony internetowej, jak i późniejsze zarządzanie nią w sprawny i wygodny sposób. Warto przy tym pamiętać, że posiada on ogromny wybór funkcji, dodatków i wtyczek. Z jednej strony pozwalają one na modyfikowanie i ulepszanie swojej strony w bardzo szerokim zakresie, ale z drugiej sprawia, że osoby początkujące mogą nie poradzić sobie z całą tą funkcjonalnością. Z tego powodu, mimo prostej obsługi, projektowanie stron w WordPressie często jest zadaniem dla profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat wszystkich dostępnych tu funkcji. Co więcej, system jest stale ulepszany, trzeba zatem trzymać rękę na pulsie, aby być na bieżąco ze wszystkimi wprowadzanymi tutaj nowościami.

Zlecenie profesjonalistom zaprojektowania strony w WordPress pozwala ponadto na stworzenie unikalnej witryny, również w kwestii grafiki. Wybór gotowych szablonów jest co prawda ogromny, ale jeśli ktoś chce stworzyć stronę na wysokim poziomie, powinien raczej poszukać własnego projektu. Pod tym względem współpraca z profesjonalistami jest świetną inwestycją, a jej efekty na pewno będą interesujące dla użytkowników strony.

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

Wtyczki i dodatki do stron WWW

Również wspomniane wyżej wtyczki i dodatki są bardzo ważne. Niektóre z nich odpowiadają za dość podstawowe funkcje, takie jak odsyłanie użytkowników do portali społecznościowych czy możliwość szybkiego udostępnienia treści ze strony w takich miejscach. Inne z kolei odpowiadają, chociażby za dostęp do płatnych treści zamieszanych w portalu. Stosowanie ich niesie ze sobą mnóstwo korzyści, bowiem dzięki temu znacznie zwiększa się funkcjonalność strony.

Strony stworzone w systemie WordPress niemal automatycznie są przystosowane również do potrzeb urządzeń mobilnych. W obecnych czasach, w których ogromna część internautów przegląda internet wyłącznie na smartfonach i tabletach, jest to kluczowa kwestia.

System zarządzania treścią - podstawowe narzędzie każdego właściciela strony WWW

Najważniejsza zaleta systemu WordPress

Jedną z najważniejszych zalet WordPress jest jednak możliwość łatwego administrowania stroną. Zlecając jej zaprojektowanie specjaliście, klient otrzymuje gotowy produkt, z którego można od razu korzystać. Panel administratora w tym systemie jest bardzo przejrzysty, dzięki czemu nawet osoba bez większego doświadczenia i umiejętności może się tym zajmować. W przypadku stron, które wymagają regularnej aktualizacji i częstego zamieszczania nowych treści jest to niezwykle ważna kwestia.

Stworzenie własnej strony internetowej dzięki systemom takim jak WordPress jest dziś tak łatwe, jak nigdy wcześniej. Nawet po zaprojektowaniu takiej strony przez profesjonalistę, jej właściciel może następnie sprawnie nią zarządzać i zamieszczać na niej treści praktycznie bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu programowania. W takim systemie wszystkie funkcje są bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze.