Zacznijmy od początku. Czym dokładnie jest strona docelowa? Otóż mówimy o landing page, który ma przekonać klienta do zrobienia tego, co zakłada twórca. W przeciwieństwie do tradycyjnej strony firmowej zadaniem landing page’a jest przekonanie klienta do wykonania konkretnej akcji.
Na czym mogą polegać te czynności? Wszystko zależy od celów marketingowych firmy. Zazwyczaj można założyć, że celem może być dokonanie zakupu, rejestracja na szkolenie lub wydarzenie, subskrypcja newslettera lub pobranie pliku – np. katalogu lub eBooka.
Mówimy więc o przekonywaniu klientów do skorzystania z ofert lub pozyskiwaniu danych do późniejszego wykorzystania. Dlatego projektując landing page, należy jasno określić jego jedyny cel. Z psychologicznego punktu widzenia konkretyzacja celów działa tak dobrze, że użytkownicy nie mają wyboru.
Jeśli chodzi o strony docelowe, podejście im mniej znaczy więcej, jest jak najbardziej prawdziwe. Tego typu strona powinna być możliwie prosta i czytelna. Oczywiście wiele zależy też od tego, kto będzie grupą docelową dla danej strony.
To właśnie ze względu na różnicę w grupie docelowej możemy wyróżnić konsumenta w pełni poinformowanego, konsumenta, który rozumie sam produkt, konsumenta, który rozumie rozwiązanie, lub konsumenta, który nie rozumie. W tym ostatnim przypadku strona docelowa powinna zawierać najwięcej informacji. Jej zadaniem będzie wówczas uświadomienie klientowi, z jakimi problemami się boryka i że istniejące rozwiązania są na wyciągnięcie ręki dzięki oferowanemu produktowi lub usłudze.
Dobrze zaprojektowany landing page pozwoli Ci skutecznie sprzedawać lub pozyskiwać leady. Jest to strona z jasnym celem, prostą strukturą i niewielką ilością treści, co pozytywnie wpływa na wysoką konwersję. Dowiedz się, jak zbudować skuteczną platformę sprzedażową i zacząć sprzedawać więcej produktów.
Landing sprzedażowy to strona produktu, strona docelowa lub strona oferty. Jest to strona internetowa stworzona specjalnie w celu promowania nowego produktu lub usługi, lub komunikowania zmian w istniejących usługach odbiorcom. Potencjalni klienci zazwyczaj „lądują” na stronie produktu po kliknięciu link reklamowy (taki jak Google Ads lub Facebook Ads) lub link, który zostawiasz na forum internetowym, które odwiedza Twoja grupa docelowa. To właśnie wpływa na jego skuteczność - osoby, które mogą być zainteresowane tym, co masz do zaoferowania, odwiedzają stronę docelową sprzedaży.
Gdy użytkownik jest już na stronie oferty, pozwól mu dokonać tzw. konwersji. Miarą sukcesu sprzedaży jest współczynnik konwersji. W świecie marketingu internetowego konwersja to nic innego jak czynność użytkownika serwisu, która przybliża właściciela serwisu do realizacji celów. W przypadku strony docelowej celami mogą być na przykład:
Ważne jest, aby zrozumieć cel strony produktu. Świadomość swoich celów powinna być drogowskazem przy projektowaniu witryny. Typowe elementy strony docelowej, które zachęcają użytkowników do działania to:
Wejście na stronę lądująca powinno zakończyć się sprzedażą. Dlatego treść skutecznego landing page’a powinna być napisana językiem marketingu, z elementami interesującego nas języka. Co to znaczy? Komunikuj się z odbiorcą mocną, pozytywną frazą, która pomoże zamknąć sprzedaż. Nie mów o cechach produktu czy usługi, ale o realnych korzyściach, jakie przyniosą użytkownikowi.
Używaj dobrze znanych formuł copywritingowych, aby utrzymać uwagę czytelnika (np. używaj pytań, apeli lub liczb w swoich treściach, np. czy znasz te 5 sposobów na lepsze prasowanie?). Zachęć użytkowników do działania poprzez ograniczenie ofert w czasie (np. oferty są ważne tylko przez 24 godziny!).
Używaj pozytywnych wyrażeń, takich jak:
W dobie internetu każdemu przedsiębiorcy zależy nie tylko na stworzeniu strony internetowej dla swojej firmy, ale również na odpowiedniej reklamie. Lokalizując swoją witrynę w wyszukiwarkach, powinieneś mieć świadomość, do jakich części witryny mogą być kierowani internauci.
Na początek, dla początkujących, konieczne jest wyjaśnienie, czym jest pozycjonowanie strony. Jest to złożony proces mający na celu manipulowanie wynikami wyświetlanymi przez wyszukiwarki. Obejmuje zwiększenie widoczności serwisu i zaufania do niego wyszukiwarek. Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu, po wpisaniu w wyszukiwarkę wybranego słowa kluczowego, serwis wyświetla się na pierwszym miejscu.
Z lektury tego artykułu już wiesz czym są landing page. Czy zatem zwykła podstrona może pełnić funkcję strony lądującej? Odpowiedź brzmi - TAK. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią część witryny pod konkretne słowa kluczowe, które osoba korzystająca z wyszukiwarki powinna znaleźć. Dzięki temu osoba wyszukująca danych informację w wyszukiwarce bezpośrednio trafi na naszą podstronę. Pamiętaj, że ta strona nie powinna być ostatnią stroną, którą internauta widzi w naszym serwisie. Ma to zachęcić go nie tylko do zapoznania się z zawartymi w niej informacjami, ale do dalszego eksplorowania całego serwisu.
Podsumowując, decydując się na pozycjonowanie strony, nie można dopuścić do tego, aby wszystkie słowa kluczowe kierowały tylko na stronę główną. Czasami warto rozbudować witrynę lub poszukać stron zawierających konkretne informacje, które idealnie sprawdzą się jako skuteczny landing page. Przestrzeganie tej zasady zwiększy skuteczność kierowania na witryny przy jednoczesnym zmniejszeniu współczynnika odrzuceń.